porady jak to ugryźć

Dietetyczny majonez domowej roboty.

Dietetyczny majonez domowej roboty.

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. A jak wiadomo to okres, kiedy królują jaja we wszelkich postaciach. No i zarazem okres, w którym ciężko obyć się bez majonezu. Ogromna większość przepisów na wielkanocne dania bez majonezu się nie obejdzie. Jemy majonez do jajek na twardo. Dodajemy do królującej na wielu stołach sałatki jarzynowej. Używamy przy wyrobie sosu tatarskiego. Doprawiamy nim niemal wszystkie inne wymyślne sałatki, które przyrządzamy. Nie ma się co łudzić – Święta Wielkanocne majonezem stoją.

Niestety dostępne na rynku majonezy są najczęściej mocno doprawione chemią. Nie wiem, jak Wy, ale ja im zdrowiej na co dzień jadam, tym bardziej wychwytuję to w smaku. Moje kubeczki smakowe stają się uczulone na chemię. Nie wspominając o tym, że sklepowe majonezy są bardzo kaloryczne. Dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy koleżanka zdradziła mi banalny w wykonaniu przepis na dietetyczny (i o wiele zdrowszy niż większość sklepowych odpowiedników) majonez domowej roboty. Będę się objadać na święta! A Wy?

Czego będziecie potrzebować, żeby przyrządzić domowy majonez? Nic prostszego!

1 jajko

1 jogurt naturalny 160 g

1 łyżeczka musztardy

szczypta soli

szczypta pieprzu

Jajko ugotuj na twardo. Obierz i dodaj jeszcze ciepłe do jogurtu z musztardą i przyprawami. Wszystko dokładnie zblenduj. Im dłużej będziesz blendować, tym bardziej majonez będzie się stawał puszysty. Jak już skończycie blendowanie – koniec pracy, rodacy! Majonez gotowy i można zacząć objadanie się.

Smacznego!

Agnieszka


PRODUKTY Z PRZEPISU

Dietetyczny majonez domowej roboty.

Najbardziej lubicie

Pokaż więcej