porady jak to ugryźć
  • sklep
  • Obiady
  • Gryczoletto, czyli risotto z kaszy gryczanej. Danie pudełkowe.

Gryczoletto, czyli risotto z kaszy gryczanej. Danie pudełkowe.

Gryczoletto, czyli risotto z kaszy gryczanej. Danie pudełkowe.

, tym samym za wizerunek zdobywa 5 na 10, ale za smak i możliwość szybkiego spakowania go w pudełko do pracy 10/10. O niesamowitych walorach kaszy gryczanej, którą zachwycać się ma nawet Gwyneth Paltrow pisała już Agnieszka, więc nie powielam. Ale jeśli będzie chcieli poeksperymentować z tym „jendogarnkowcem” równie dobre efekty otrzymacie wymieniając kaszę gryczaną na orkiszową. To co tymczasem ważne w tym polskim wydaniu risotto to dobór przypraw. Można zaczynać przygotowywać je na rozmarynie, ale można też zacząć od imbiru, kolendry i kuminu. Zaczynamy!

Co na będzie potrzebne:

200 g pokrojonej w kostkę dyni piżmowej. Jeśli macie na pokładzie inną – może być, ale nastawcie się wtedy na dłuższe gotowanie

3 łyżki oleju rzepakowego

1,5 łyżka masła

1/3 łyżki kuminu

1/3 łyżki kolendry

½ łyżki imbiru

100 g wypłukanej kaszy gryczanej lub orkiszowej

½ łyżeczki kurkumy

½ łyżeczki dobrej soli

1 łyżka dobrego sosu sojowego

pieprz

2 szklanki wywaru warzywnego lub wody

Tłuszcz rozgrzewamy na dnie garnka. Dorzucamy do niego kumin, imbir, kolendrę. Można te proporcje lekko zaburzyć, zależnie od tego jak bardzo lubicie te smaki. Drobno pokrojoną cebulę staramy się zeszklić, po czym dodajemy pokrojoną w kostkę dynię. W międzyczasie kaszę płuczemy pod wodą i dodajemy do warzyw. Wszystko zalewamy 2 szklankami wywaru lub wody. Kiedy kasza pochłonie już większość wody, a warzywa będą miękkie dodajemy pozostałe przyprawy i jeszcze chwilę podgrzewamy. Prosto? Bardzo! Powinno Wam to zająć jakieś 30 minut. Kasza przygotowana zgodnie ze sztuką risotto zyskuje na aromacie, dynia idealnie się w nią wpisuje. Przed podaniem można jeszcze udekorować wszystko posiekaną świeżą kolendrą lub dodać białego sezamu.

Dorota


PRODUKTY Z PRZEPISU

Gryczoletto, czyli risotto z kaszy gryczanej. Danie pudełkowe.

Najbardziej lubicie

Pokaż więcej