porady jak to ugryźć

Daktylowa sałatka warzywna z serem z nerkowców

Daktylowa sałatka warzywna z serem z nerkowców

Czy Wy też, tak jak ja, czujecie ostatnio niebywałe parcie na jedzenie warzyw? Mam wrażenie, że mój organizm po okresie zimowym jest na totalnym warzywnym głodzie i wprost błaga o witaminy. Nie kłócę się więc zanadto z jego potrzebami i nie odmawiam mu, czego pragnie. Niech ma.

Dlatego dzisiaj mam dla Was pomysł bardzo warzywny. Daktylową sałatkę warzywną, którą można jeszcze dosmaczyć serem z orzechów nerkowca od Wege Sióstr.

Jej sekret tkwi zdecydowanie w daktylowym occie balsamicznym z Najlepszych Daktyli. To on robi smak.

Jak zrobić taką sałatkę? Przygotujcie:

mix sałat

3 garści pomidorków koktajlowych

1 łyżkę lnianych płatków śniadaniowych

3 łyżki prażonych pestek dyni

2 łyżki prażonych pestek słonecznika

4 garści grzanek domowej roboty (suchy chleb pokrójcie w kosteczkę i prażcie przez kilka minut na suchej patelni; to genialny sposób na to, by nauczyć się nie marnować chleba)

daktylowy ocet balsamiczny

sól, pieprz do smaku

Sałatę wymyjcie i wysuszoną przełóżcie do miski. Umyte uprzednio pomidorki przekrójcie na pół. Dodajcie razem z pestkami i siemieniem do sałaty i wymieszajcie porządnie. Następnie przyprawcie pieprzem i solą (wystarczy szczypta) i daktylowym octem balsamicznym (tego nie żałujcie). Znów wymieszajcie. Podawajcie sałatkę posypaną grzankami (grzanek nie mieszajcie z całością i dodajcie je dopiero w ostatniej chwili; chodzi o to, żeby nie rozmiękły) i kawałkami sera z nerkowców od Wege Sióstr lub sera typu koryciński.

Wszystkiego smacznego,

Agnieszka

PRODUKTY Z PRZEPISU

Daktylowa sałatka warzywna z serem z nerkowców

Najbardziej lubicie

Pokaż więcej