porady jak to ugryźć

Gryczano-jagodowy budyń z lekką nutą kokosa.

Gryczano-jagodowy budyń z lekką nutą kokosa.

Ostatnio ledwo zipię. Dwójka chorych dzieci na stanie plus mnóstwo pracy związanej z otwarciem showroomu Jadłosfery to nielekkie połączenie. A do tego mocno czuję jeszcze w kościach  dopiero co przebytą zimę, czyli, w naszym tegorocznym wydaniu, długą bezsłoneczną szarugę. Szukam więc dań, które pomogą mi się poczuć lepiej i które jednocześnie dadzą miłe poczucie, że wzmacniam z ich pomocą organizm.

Dlatego gdy zobaczyłam gdzieś w sieci (przez ostatnie zawirowania i nieprzespane noce z termometrem i ibumem w ręku za nic nie mogę sobie przypomnieć gdzie) przepis na wykonanie budyniu z super zdrowej i lekko niedocenianej kaszy gryczanej  od razu wiedziałam, że to jest to! Zwłaszcza, że propozycja zawierała połączenie tej kaszy z jakimiś mrożonymi owocami, czyli zapewniała odpowiednią dawkę witamin. Co do rodzaju mrożonych owoców, od razu było jasne, co to będzie w moim przypadku. Moja zamrażarka jagodami stoi. Nie dość, że są szalenie zdrowe, mało kaloryczne, to jeszcze moje dzieci wprost za nimi szaleją.

Mając już trochę doświadczenia w przygotowywaniu budyniu z kaszy jaglanej w różnych wersjach postanowiłam dodatkowo urozmaicić przepis lekko kokosową, słodką nutą. I tak ziarnko do ziarnka udało mi się stworzyć moje całkiem nowe ulubione danie nadające się w zasadzie równie dobrze na śniadania, jak i na kolacje czy podwieczorki. Budyń gryczano-jagodowy z lekką nutą kokosa podbił nie tylko moje serce. Nawet mój Małżonek nie tolerujący do tej pory owoców na ciepło pałaszował jak wściekły.

Czego będziecie potrzebować?

1/2 szklanki kaszy gryczanej niepalonej (nie wymieniajcie jej na „standardową” paloną, bo smak już nie będzie ten sam)

1 szklanka mleka ryżowo-kokosowego

200 ml mleczka kokosowego

1/2 szklanki mrożonych jagód

2 łyżeczki manny kokosowej

1 łyżka syropu klonowego

Ugotujcie kaszę w mleku ryżowo-kokosowym (potrzeba na to około 20 minut). W połowie gotowania dodajcie jagody. Przesypcie tak ugotowaną kaszę z jagodami do blendera. Następnie dodajcie mannę kokosową, mleczko kokosowe i odrobinę syropu klonowego. Słodzidło możecie w tym przepisie pominąć, jeśli dbacie o kalorie; i tak będzie dobre.  Zmiksujcje całość bardzo dokładnie. To ważne, bo odpowiednia konsystencja wpływa bardzo na ostateczny smak budyniu.

Przełóżcie do salaterek i jeśli najdzie Was taka fantazja udekorujcie jeszcze wiórkami kokosowymi i owocami. Ja pominęłam ten etap i małymi rączkami mojego 4-latka dodałam tylko kilka listków mięty. Pięknie się komponowały z jagodowym kolorem.

Budyń jest wprost znakomity na ciepło! Niestety nie zdążyłam sprawdzić osobiście, czy smakuje równie dobrze z lodówki, bo zniknął cały od razu. Myślę jednak, że i ta jego wersja powinna być grzechu warta. Wypróbuję niebawem i dam Wam znać.

Przepis starcza na cztery mniejsze porcje podwieczorkowe lub na dwie niezmiernie solidne porcje śniadaniowe.

Pałaszujcie ze smakiem!

Wszystkiego wzmacniającego,

Agnieszka

PRODUKTY Z PRZEPISU

Gryczano-jagodowy budyń z lekką nutą kokosa.

Najbardziej lubicie

Pokaż więcej