porady jak to ugryźć

Najprostsza na świecie przyprawa piernikowa własnej roboty.

Najprostsza na świecie przyprawa piernikowa własnej roboty.

Z zasady raczej nie lubię gotowców, bo zawsze mam wtedy poczucie, że produkt, który dostaję, jest podejrzany i niekoniecznie odpowiedniej jakości. Dlatego gotowe przyprawy do pierników wyeliminowałam już na wstępie mojej przygody z pierniczeniem. To nie dla mnie. Postanowiłam raczej stworzyć swoją własną mieszankę. Idealną w proporcjach, no i składającą się wyłącznie z przypraw dobrej jakości. A że już jakiś czas temu Dorota zaraziła mnie swoją miłością do polskiego wytwórcy spod Olkusza, który tworzy przyprawy bez chemii i glutaminianu sodu, wiedziałam, że mam pod ręką najlepszą możliwą bazę. Eksperymentowałam parokrotnie, żeby uzyskać dokładnie taki smak o jaki mi chodziło i wreszcie się udało. Mam to! Idealną przyprawę do pierników własnej roboty. Aromatyczną, korzenną, ale nie zbyt intensywną z kolei, bo takiej nie lubię. I, jak to u mnie, ekspresową w wykonaniu. Korzystam z przypraw już zmielonych, ale pachnących i nie chrzczonych chemią.

Co potrzebujecie?

1 łyżeczka cynamonu

1/2 łyżeczki kardamonu

1/2 łyżeczki imbiru

1/4 łyżeczki gałki muszkatałowej

1/4 łyżeczki czarnego pieprzu

Przyprawy wystarczy ze sobą zmieszać i to koniec pracy, rodacy;) Ale wykonanie tej króciutkiej pracy się opłaca, bo taka przyprawa smakuje doprawdy inaczej niż dorzucenie po prostu trochę cynamonu z kardamonem i imbirem w byle jakich proporcjach. 

Taka porcja jest obliczona na pierniczki robione z 1/2 kilograma mąki, więc jeśli robicie większą/mniejszą porcję, to zabawcie się w matematyków i pomnóżcie lub podzielcie te ilości stosownie do potrzeb.

Wiecie, jaki jeszcze ciekawy pomysł odkryłam? Taką przyprawę piernikową można dodać do porannej jaglanki czy owsianki i nadać jej nieco świątecznego, piernikowego smaku. Pomysł sprawdza się idealnie, bo pomaga rozgrzać brzuch, a cudowny aromat pomaga się dobudzić:)

Wesołych świąt!

Agnieszka

PRODUKTY Z PRZEPISU

Najprostsza na świecie przyprawa piernikowa własnej roboty.

Najbardziej lubicie

Pokaż więcej